Cam Neden Saydamdır?

Genç Okur - Meraklı Adam

Havaların değişkenliği psikolojimi biraz yıpratmıştı. Ben de elimde çayımla pencere önüne kurulmuş, biraz rahatlamaya çalışıyordum. Gelip geçen arabaları, insanları seyrederken derin düşüncelere dalıp gitmiştim ki kocaman bir sineğin -rüzgârın etkisiyle- önümdeki cama çarpmasıyla irkildim. Tam yüz hizama çarpmıştı hem de… Anın şokuyla camın varlığına şükrettim. Tabi cam meselesiyle ilgili soruların peş peşe aklıma gelmesine de engel olamadım.

Cam ne demekti ve adı nereden geliyordu? Nasıl yapılıyordu? Sokağı bu denli iyi görmemi sağlayan, homojenliğiyle adeta görünmez olan camın saydamlığı nasıl sağlanıyordu?

 

Cam ne ola?

Cam kelimesi Farsçadan dilimize geçmiştir ve bardak, sürahi gibi anlamlara gelmektedir. Cam,  silisyum ve oksijenden, yani topraktan yapılmaktadır. Cam; kum ve bazı katkı malzemelerinden oluşan karışımın yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ve hızla soğutulması sonucunda elde edilir. Ne enteresan…

 

Camın tarihi

Bulunan en eski cam örneği, M.Ö. 1500’lü yıllarda Antik Mısırlılar tarafından yapılan ve Firavun Amenhotep’e ait olduğu belirtilen iri bir boncuktur. Camın Anadolu’da yaygınlaşması ise Selçuklular eliyle olmuştur.

Yazının devamı Genç Okur’un Haziran 2017 sayısında…