Uçaklar Elden Ele…

Hava trafik kontrolörlüğü diye bir meslek var. Peki, bu meslek erbabı ne iş yapar?

Genç Okur - Pist

Pist / M. Emin Oyar

 

Hava trafik kontrolörlüğü diye bir meslek var. Peki, bu meslek erbabı ne iş yapar? Kısaca, hava trafik kontrolörleri, uçakların havalimanlarındaki hareketleri esnasında kazaların oluşumunu önlemeye çalışırlar. Dahası gecikmeleri en aza indirmek için gerekli koordinasyonları sağlarlar. İç sesinizin “Evet evet! Şimdi hatırladım. Hani şu kuledekiler değil mi?” dediğini duyar gibi oldum bir an. Evet, iç sesinizin söylediği yanlış değil ama eksik. Çünkü hava trafik kontrolörleri sadece kulede bulunmazlar.

 

Meydan kontrol

Bir havalimanının civarında ve manevra sahasında uçan bütün uçaklar meydan trafiğini oluşturur. Sahada çalışma yapan personel ve diğer araçlar da bu trafiğe dahildir aslında. Bir şey eksik ya da yanlış yapılsa bu trafik alt üst olur. İşte havalimanlarında gördüğümüz kuleler bu sebeple dikilmiştir.

Meydan kontrol kulesindeki kontrolör, yalnızca gördüğü uçaklara hizmet verebilir. Yani, burada göz teması şart! Meydan kontrolörleri, manevra sahasındaki uçaklar, araçlar ve personel dâhil meydan üzerindeki ve meydan civarındaki uçuşlarla ilgili görülebilir bütün hareketleri gözetim altında tutmakla ve çeşitli kurallarla kontrol etmekle sorumludur. Havalimanı ve çevresinde onlardan habersiz kuş bile uçmaz anlayacağınız…

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…