Sivil Toplum

Devletin denetimi altında olmayan, kararlarını bağımsız olarak vererek toplumsal etkinliklerde bulunan bireyler topluluğu.

Genç Okur - Nasıl Bilirsin?

Nasıl Bilirsin? / Mustafa Yıldız

 

 

Ağızlarda Sakız ama Kimse Bilmiyor!

Sivil toplum kavramı, demokrasi, insan hakları gibi ağızlardan düşmeyen bir kavram. Tümüyle batılı. Mesele tanım yapmaya geldiğindeyse elle tutulur bir şey söyleyene pek rastlayamıyorsunuz. Ama çok önemli bir mesele, acayip önemli, öyle böyle değil, olmazsa olmaz yani! Biz kısaca şöyle tanımlayalım: Devlet ve özel sektör dışında kalan toplumsal organizasyonlar. Örnekleyelim: Dernekler, vakıflar, yardım kuruluşları, işçi sendikaları…

 

Her Dönem Başka Bir Anlam

Sivil toplum kavramı, tarih içinde sürekli anlam değiştirmiştir. Bunun nedeni, değişen dünya görüşleri ve devlet sistemleridir. Mesela, Fransız İhtilali’nden önce, sivil toplumun devletten ayrı bir organizasyon olduğu ve yönetimi sınırlayıcı bir rolü olduğu dile getirilmiş. Bunun peşinden toplumsal ayaklanma baş göstermiş ve Fransız İhtilali gerçekleşmiş. Yani ihtilal için önceden çalışma yapılmış da diyebiliriz, sonrasında bu tanım hemen değişmiş zaten. Yine İkinci Dünya Savaşından sonra her şeyi devletin düzenleyeceği iddia edilerek sivil toplum aşağılanmıştır. Özellikle yardım kuruluşları, dilencilik kültürünü yaygın hale getirdiği gerekçesiyle reddedilmiştir. Hani ‘devlet ana’, ‘devlet baba’ söylemlerinin olduğu zamanlar… Bunun nedeni ise 1929 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz ve komünist söylemlerdir.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…