Pazar Alışverişi

Alışveriş yapacağımız yerler konusunda ‘zilyon’ tane seçeneğimiz de olsa, gelişen teknolojiyle beraber evden çıkmamız dahi gerekmese de kültürümüzün önemli bir parçası olan semt pazarları ayakta kalmaya devam edecektir.

Genç Okur - Alışveriş Rehberi

Alışveriş Rehberi / İbrahim Tolga Memika

 

Alışveriş yapacağımız yerler konusunda ‘zilyon’ tane seçeneğimiz de olsa, gelişen teknolojiyle beraber evden çıkmamız dahi gerekmese de kültürümüzün önemli bir parçası olan semt pazarları ayakta kalmaya devam edecektir. Pazartesi pazarı, salı pazarı, çarşamba, perşembe… Haftanın her günü, farklı semtlerde kurulan pazarlarda alışveriş yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz, gelin birlikte inceleyelim.

 

Evden çıkmadan

Pazara gitmeden önce gündemimize almamız gereken iki mesele var arkadaşlar. Birincisi, evde ne var yok bakmak ve alışveriş listesini oluşturmak. Listeyi oluştururken alacağımız ürünlerin mevsimlik olmasına dikkat etmeliyiz. Kışın çilek aramak yerine mis gibi ayva yemek daha faydalı olacaktır. Ne de olsa her şey mevsiminde güzeldir, değil mi? Listeyi yaptıktan sonra dikkat edeceğimiz diğer husus da karnımızın aç olmaması… Açken daha fazla alışveriş yapacağımızdan, israftan ve fazla yükten kaçınmak için alışverişe çıkarken karnımızın tok olmasına dikkat etmeliyiz. Hem aç insanın hali de olmaz, nasıl gezeceğiz onca tezgahı?

 

Baştan sona bir tur

Pazara geldiğimiz zaman ortamın kalabalık olması ve esnafla müşterilerin konuşmaları alışveriş planımızı değiştirebilir. Aslında yapmamız gereken pazarı baştan sona gezmek, iyi bir fiyat ve kalite araştırması yapmak ve topladığımız bu bilgileri analiz edip en kaliteli, en hesaplı alışverişi gerçekleştirmiş olmaktır. Bunu nasıl mı yapacağız? Kulağa zor geliyor, farkındayız. Cevabı annelerinizden alabilirsiniz.

Yazının devamı Genç Okur’un Mart 2017 sayısında…