Öğrenci Dostu Tarifler

Eğlencenin ve üşengeçliğin en yüksek seviyede yaşandığı yıllardandır öğrencilik yılları. Öğrenciyken en çok üşenilen şey de yemek yapmaktır...

Genç Okur - Beslenme

Beslenme / Sare Yazmalar

 

Eğlencenin ve üşengeçliğin en yüksek seviyede yaşandığı yıllardandır öğrencilik yılları. Öğrenciyken en çok üşenilen şey de yemek yapmaktır. Şu an çoğunuz annelerinizin yanında yaşadığınız için bu durum size yabancı gelebilir. Ama “banane” demeden önce durup bir düşünmelisiniz genç okurlar. Gün gelecek, siz de öğrenci evlerinde yemek telaşına düşeceksiniz. Hazır çorba ve makarnalar da bir yere kadar sizi idare edecek. Bu ay tam da üniversite yaşamına uyum sağlamanı kolaylaştıracak, pratik ve bir o kadar da lezzetli tariflerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Üniversiteli okurlarımız, siz de hazırsanız başlayalım…

 

Fırında Baharatlı Patates

4 kişilik

Hazırlama süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

 

Malzemeler:

* 5 adet orta boy patates

* 2 yemek kaşığı zeytinyağı

* 1 çay kaşığı toz kırmızı biber

* 1 tatlı kaşığı kekik

* 2 diş rendelenmiş sarımsak

* 1 çay kaşığı tuz

 

Yapılışı:
  1. Patatesleri güzelce yıkayıp elma dilimi şeklinde kesin ve geniş bir karıştırma kabına koyun.
  2. Patates dilimlerini zeytinyağı, toz kırmızı biber, kekik, varsa biberiye, rendelenmiş sarımsak ve tuz ile karıştırarak harmanlayın.
  3. Tabanını yağlı kağıt ile kapladığınız fırın tepsisine baharatlı patatesleri yayın.
  4. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 25-30 dakika boyunca patatesler iyice yumuşayıp pişene kadar fırından yükselen mis gibi kokuyu içinize çeke çeke bekleyin. Evet, anne hatta anneanne yemeği gibi olmaz ama bu pratik tarif öğrenci evinde ziyafet havası estirebilir.

 

Püf Noktası:

Patatesleri fırın tepsisine tek kat olacak şekilde dizmeye özen gösterin. Aksi takdirde bazıları çıtır, bazıları yumuşak kalacaktır.

Fırında makarna ve ev yapımı iskender tarifleri Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…