Müslümanlar Dünyanın Gözüne Neden Batar?

Ne kuzey sever bizi ne Avrupa ne de Amerika! Yanı başımızdaki Süryani ve Ermeniler de sevmez. Rumların bizi sevmemesi ise çok normaldir...

Genç Okur - Ümmetin Sesi

Ümmetin Sesi / İzzet Sultan

 

Ne kuzey sever bizi ne Avrupa ne de Amerika! Yanı başımızdaki Süryani ve Ermeniler de sevmez. Rumların bizi sevmemesi ise çok normaldir.

Daha dün zulümden kurtulmaları için neredeyse kendi varlığımızı tehlikeye attığımız -bugün Polonyalı dediğimiz- Lehliler bile bizi sevmez. İsveçlilerin bizi sevmemelerinin ise mazereti var! Çünkü geçmişte İsveç ve Norveç birbirini yemekten bizim onlara ettiğimiz iyilikleri takdir edecek halde değildiler. Hollanda gibi sonradan yetme, numunelik toplama kamplarını söylemeye gerek dahi yok. İngiltere desen, kulakları sağır sinsi bir acuzeden farksız! Almanlar mı? I. Dünya Savaşı’nda bizi sevdikleri evhamına kapılıp kendi kendimizi yaralamadık mı? Kısaca Avrupa bizi sevmemek ve istememek için kendince bir hakka sahip(!).

Batılı kafanın -kişisel bazda- bir insanı sevmemesi için ne lazımdır? Pek uzun ve toparlak bir burun, çiçek büzüğü haline gelmiş bir surat, ikiye bölünmüş bir çene, kavuna benzer bir kafa, dahası tarifi zor bir çirkinlik… Hayır! Yalnızca farklı olmak ve öteki olmak yeterlidir. İşte Batı, ‘öteki nefreti’ üzerinden kendini var eden bir zihniyetin adıdır.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…