Hazır Cevap Adamlar

Genç Okur - Hazır Cevap Adamlar

Kime Okuttun?

Rüzgâr Gibi Geçti romanının yazarı Margaret Mitchell, romanı yayımlanıp büyük sükse yapıncaya kadar adı sanı duyulmamış, sıradan bir ev kadınıymış. Rüzgâr Gibi Geçti, birden bire yazarını da üne kavuşturmuş. Margaret Mitchell’e uzaktan yakından kutlamalar yağmaya başlamış. Bu arada yazarın komşusu bir kadın, kıskançlık duygusuyla karışık takdirlerini sunmuş: “Kitabın tahminlerin ötesinde güzel, kime yazdırdın?”

Margaret Mitchell, kıskançlıkla yazılan bu satırların sahibine zekice cevap vermekte gecikmemiş: “Beğendiğine sevindim, romanımı kime okuttun?”

 

Hep Beraber Bağırmayın!

17. yüzyıl devlet adamlarından olan Derviş Mehmet Paşa; bilgisi, becerisi, kabiliyeti sayesinde sadrazamlığa kadar yükselmişti. Fakat vezirleri arasında ehliyetsiz ve kabiliyetsiz olanlar çoğunluktaydı. Bunların kimi odunculuktan, kimi de baltacılıktan o makama yükselmişti. Devleti bu kişilerle idare etmek Mehmet Paşa için hayli zordu. Bir gün, divanda devlet işleri görüşülürken bu çoğu cahil vezirler yerinde, sırasında söz alıp konuşacaklarına, hep bir ağızdan konuşup, bağırıp çağırıyorlarmış. Mehmet Paşa, bunları tek tek konuşturup fikirlerini almakta güçlük çeker hale gelmiş. Bu vezirlerin hep birlikte bağırıp çağırdıkları bir sırada Bostancıbaşı’nın dışarıda bekleyen eşeği anırmaya başlamış. Mehmet Paşa da bunu fırsat bilerek hemen vezirleri ikaz etmiş: “Hep beraber bağırmayın, kimin, ne dediğini anlayamıyorum.”

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…