Formula 1’in Gözde Pilotu Karbon Fiber

Araba denildiğinde aklımıza önce bildiğimiz klasik araba tasarımları daha sonra da Formula 1 araçları gibi sıra dışı tasarıma sahip araçlar gelir.

Genç Okur - Meraklı Adam

Araba denildiğinde aklımıza önce bildiğimiz klasik araba tasarımları daha sonra da Formula 1 araçları gibi sıra dışı tasarıma sahip araçlar gelir. Formula 1 araçlarını sıra dışı yapan yalnızca tasarımları değil, aynı zamanda hızlarıdır. Çünkü bir Formula 1 aracı rahatlıkla 350 km/s hızına ulaşabilir. Peki, Formula 1 araçlarının bu denli hıza ulaşmalarındaki sebep ya da sebepler neler olabilir?

 

Asfalt ağladı be!

Formula 1 araçlarını bildiğimiz araçlardan ayıran başlıca sebep tasarımlarıdır. Bu farklı tasarımla hava direncini -sürtünmeyi- azaltarak kısa sürede hızlanma, havayı adeta yararak gitme planlanmıştır. Ayrıca bu tasarım aracın yol tutuşunu da artırır.

Yol tutuşunu arttırmanın bir diğer çaresini de lastikleri geniş tasarlamakta bulmuşlar. E tabi, o kadar hızda o kadar keskin virajları dönmek kolay olamasa gerek.

Formula 1 aracı, 7 ileri 1 geri olmak üzere toplam 8 vitesten oluşmaktadır. Vites değişimleri direksiyon üzerinden hızla yapılabilir. E, o zaman otomatik vites olsun demeyin; çünkü yasak!

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…