Baş Ağrısı Değil Sinüzit!

Buz gibi bir Mart ayını geride bırakırken, daha çok kış aylarında yaşanan ve toplumun genelinde yanlış bilinen bir hastalığa değinerek soğuk havaları uğurlayalım dedik. Konumuz: Sinüzit.

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

 

Sevgili genç okurlar! Buz gibi bir Mart ayını geride bırakırken, daha çok kış aylarında yaşanan ve toplumun genelinde yanlış bilinen bir hastalığa değinerek soğuk havaları uğurlayalım dedik. Konumuz: Sinüzit.

 

Sinüs nedir?

Öncelikle sinüs denen yapıların ne olduğunu öğrenerek başlayalım. Sinüsler; kafa kemiklerinin içinde bulunan ve kanalları ile burun içine açılan, içi hava dolu boşluklardır. Bu boşluklardan Ethmoid ve Maksiler sinüsler, doğumdan hemen sonra oluşurken, Sfenoid ve Frontal sinüslerin oluşumu ergenlikle beraber tamamlanır. Bunca yıldır bunu merak ediyordunuz, eminiz! Sonunda hangi sinüs ne zaman oluşur öğrenmiş oldunuz.

 

Peki ne işe yararlar?

Sinüslerimiz, aldığımız havanın nemlenmesi, ses tınısının ayarlanması gibi işlevlerin yanında, kafatasının ağırlığının az olmasını sağlayarak kafamızı daha rahat taşımamıza sebep olurlar.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2017 sayısında…