Neden Böceklerden Korkarız?

Genç Okur - Meraklı Adam

Okulda çok yorulmuştum, eve gelir gelmez çantamı koridora bıraktım. Yemekten önce belki biraz uyurum düşüncesiyle anneme yemeğin ne zaman hazır olabileceğini sordum. Yarım saat kadar vaktim olduğunu öğrenince büyük bir sevinçle kendimi yatağa attım. Battaniyemi üstüme çekip mışıl mışıl uyumak için gözlerimi kapattım. Tam uykuya dalacaktım ki kardeşimin acı çığlığıyla yerimden fırladım. Telaşla yanına gittiğimde çığlığın sebebinin minicik bir böcek olduğunu gördüm, ne ilginç! Kabul ediyorum böcek gördüğümde benim de içim bir kıpır kıpır olur ama kardeşim genelde ayarı kaçırıyor. Fakat şunu fark ettim ki korkunun az ya da çok olması fark etmiyor; herkes az da olsa böceklerden korkuyor. Bizden çok daha küçük olan bu canlılardan korkmamız sizce de merak uyandıracak bir şey değil mi?

 

Bu korkunun sebebi ne?

Böceklerin ağzı yüzü pek belli olmadığı için, yani anatomileri bizden farklı olduğu için böcekleri tanımlamakta zorlanıyoruz Tanımlayamadığımız için de böcekleri -ne olduğu belli olmayan- düşman olarak algılıyoruz. Ayrıca böceklerin hareketlerinin hızlı ve seri olması bize herhangi bir durumda olayı kontrol edemeyeceğimiz hissi veriyor ki bu da bizi tedirgin ediyor.

 

Dünyada kaç tür böcek var?

Dünyada tanımlanmış toplam 2 milyon civarında böcek türü var. Her geçen yıl bu rakama birkaç bin tür daha ekleniyor. Bütün türler keşfedildiğinde ise toplam böcek türü sayısının 30 milyonu bulacağı düşünülüyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…

Paylaş