Giyimde Sık Yapılan Hatalar – 2

Genç Okur - Süper Babaanne

Geçen ay, “Bazı bilgiler hayat kurtarır” diyerek başladığımız “giyimde yapılan efsane hatalar” listemize kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Zira hep söylerim, bu giyim kuşam meselesi göründüğü kadar basit değildir evlatlarım. Her işin bir yolu yordamı, ayıbı, olmazı var. Bunları ehli anlatmazsa kimsenin anlatacağı yok. Baksanıza, herkes bir modadır tutturmuş gidiyor!

 

Renk bilgisi önemli

Renk bilgisinin kırmızıya kırmızı, yeşile yeşil demek olmadığını baştan söyleyelim evlatlarım. Renk bilgisi, oldukça komplike ama mantığı kavranabilir bir bilgidir. Peki, renk bilgisi dediğimizde neyden bahsediyoruz? Hemen meselenin ana hatlarını çizelim.

Mavi, sarı ve kırmızının ana renkler olduğunu bilmek yetmez. Renklerin tonlarına, sıcaklık, soğukluk ve kendi içlerindeki uyumlarına hakim olmamız gerekir.. “Dur babaanne, daha o dediğin ana renklerin ne olduğunu tam anlamadık biz!” diyorsanız, bunda abartılacak bir şey yok deyip hemen araya ara renkleri de sıkıştırıveririm. Mavi, kırmızı, sarı ana; yeşil, turuncu, mor ara renklendir yavrularım. Ana renkler doğaldır, organiktir; ara renkler ise ana renklerin karışımından türemiştir. Örneğin yeşil, sarının mavi ile, turuncu da kırmızı ile karışımından meydana gelir. Bunları ilkokul yıllarında öğrendiyseniz bu bilgileri hızlıca geçiniz.

Dediğim gibi, mesele renklerin sıcaklığıyla, anasıyla arasıyla uyumlarını bilmekten geçer. Bakmayın, moda dediğimiz şey çoğu ezberi bozuyor lakin siz siz olun belli kurallardan şaşmayın. Kahverengi eteğin üzerine siyah bluzu, fuşya kazakla kırmızı başörtüsünü, birebir aynı tonda iki kot parçayı birlikte kullanmayın örneğin. Hangi rengin sıcak hangisinin soğuk olduğunu, bu renklerin birbirleri ile uyumunu evde birazcık araştırıverin. Vaktiniz kalırsa desenli kıyafetleri birbiri ile nasıl kombinleyeceğinize de bir göz gezdirin.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…