“Babamız! Bizi Bırakıp Nereye Gidiyorsun?”

Genç Okur - Serdar-ı Hakan

Serdar-ı Hakan / Emir Ali Derman

 

Davos’ta Türkiye’nin “Van Minut!” çıkışını yaptığı günlerde televizyonda rastladığım bir görüntüyü hiç unutmam. Filistin’de düzenlenen bir gösteri… Kürsüdeki konuşmacı yüksek sesle haykırıyor: “Selam sana Türkiye! Selam sana Osmanlı! Selam sana Abdülhamid Han!”

Evet, yüz yıl sonra yine Hünkâr… Yine Abdülhamid Han… İdarede bulunduğu sürece Filistin topraklarına yerleşmek için her türlü yola başvuran yahudilere set olan Devletli Sultan… İsrail’in bölgeye getirdiği karmaşayı, terörü, kan ve gözyaşı denizini gördükçe Hünkâr Hazretleri’nin gayretleri daha net anlaşılıyor belki de. Filistin’in önceki devlet başkanı Yaser Arafat verdiği bir demeçte belki de bu duygularla İsrail’in kuruluşunu yarım asır geciktiren Sultan Abdülhamid’e duydukları minneti ifade etmişti.

 

Söylendikçe söylenenler

Uzun uzadıya hadiseleri yazmayalım. Tertip edilen hile neticeye ulaşmış ve Hünkar Hazretleri tahttan indirilmişti. Selanik’teki Alatini Köşkü’ne sürgün edildikten sonra Balkan Savaşı patlak verdi. Beylerbeyi Sarayı’nda ikamet ettirildiği günlerde ise Çanakkale Harbi’ne şahit oldu.

İçeride kaos, dışarıda kayıplar… Ve kendisinden nefret ederek Osmanlı tahtından hal edenlerin derin bir pişmanlıkla zaman zaman Hünkâr’a danışmaları ve her danıştıklarında ne kadar büyük hata ettiklerini anlayıp daha bir pişman olmaları…

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…