Kamplarda İşinize Yarayacak Pratik Teknikler – 1

Genç Okur - Doğa ile Baş Başa

Doğa ile Baş Başa / Mustafa Ramazan Oyar

 

Kamptayken işinize yarayacak onlarca ‘primitive (ilkel)  teknik’ vardır. İlkel denmesi kafa karıştırmasın çünkü doğada ilkel olan aslında pratik olandır! İşte bu pratik teknikleri ateş yakmak, yemek pişirmek, barınak yapmak ve tuzak kurmak gibi daha pek çok ihtiyacımızı karşılamak için kullanabiliriz. Bu arada baştan uyarayım: Bu metotları uygularken yaş ağaç kullanmayı, gereksiz odun kullanmayı ve zorunda kalmadıkça avlanmayı aklınızdan bile geçirmeyin! Bu gibi davranışlar bilinçli genç okurlara yakışmaz zaten.

 

Ateş yakma teknikleri

Dizleri üzerine çökmüş bir adamın elindeki çubuğu tahtanın üzerine yerleştirip döndüre döndüre ateş yakmasını filmlerde, belgesellerde, videolarda illaki görmüşsünüzdür. Bu teknik ateş yakmak için sıkça kullanılır fakat el alışkanlığı ve beceri gerektirdiğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Çubuk ve tahta parçaları kullanarak altı farklı teknikle ateş yakabilirsiniz. Bunlardan üçü yay matkabı, oluk rendesi ve el matkabıdır. Her biri aynı mantıkla çalışır. Çubuğun hareketi ile tahta parçasından çıkan talaşlar sürtünme ile belirli ısıya ulaştığında kömürleşir ve köz olur. Bu köz kav malzemelerinin içerisine yerleştirilip iyi körüklenince ateş artık elinizde demektir. Tabi bu teknikler burada bahsettiğimiz kadar basit değil. İlkel tekniklerle ateş yakmak istiyorsanız o eller ağrıyacak.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…