Dışı Seni İçi Beni: Balkabaklı Truff

Genç Okur - Beslenme

Beslenme / Sare Yazmalar

Sofranızın renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlısı, tadı kendisinden de tatlı olan tupturuncu balkabağının tam da mevsiminde iken çikolata ve bal kabağını birleştirip lezzetli trufflar yapmaya ne dersiniz?

Dışı çıtır çikolata, içi yumuşacık bal kabağı… Bu lezzete kim hayır diyebilir ki! Herkesin seveceği pratik, stressiz ne ocağa ne fırına ihtiyaç duymadan hazırlayacağınız bir tatlı. Soğuk kış günlerinde okuldan, çarşıdan, pazardan eve döndüğünüzde, açlık krizine girdiğinizde tek lokmalık enerji bombası trufflar, yemek öncesi içinizi bastıracak, tatlı krizlerinize tek lokmada son verecek.

Neden balkabağı?

Vücudunuzda halsizlik ve yorgunluk şikâyetleri gözlemlemeye başladıysanız ve cildiniz kuruyup rengini, ışıltısını kaybetmeye başladıysa günlük beslenme listenize balkabağını ekleme vakti gelmiş demektir. Balkabağı triptofan açısından zengindir. Triptofan uykularınızı düzenlemenin yanında ruh haliniz açısından en önemli faktörlerden biri olan serotonin üretiminde büyük önem taşır. Balkabağı antioksidan vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olduğundan vücudu bakteri, virüs ve mikroplardan koruyarak mevsim geçişlerinde ve dondurucu kış günlerinde bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini gece gözün ışığa uyumunu sağlayarak şahin gibi görmenizi sağlar.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…