Detaylar Ülkesi: Fas

Genç Okur - İslâm Coğrafyası

İslâm Coğrafyası / Tacettin Aslan

 

Kuzeybatı Afrika’da, Atlantik Okyanusu’nun ve Cebelitarık Boğazı’nın hemen yanı başında; Cezayir, Batı Sahra ve Moritanya ülkeleri arasında bulunan bir ülke Fas… Başkenti Rabat fakat ülke bu şehirden ziyade Fes, Marakeş, Kazablanka ve Şafşavan kentleri ile tanınıyor. Resmi dili Arapça ve Fransızca. Ülkenin kuzeyinde İspanyolca ve Güneydoğusunda ise Berberice hâlâ yaygın olarak kullanılıyor. Ülke krallıkla yönetiliyor ve Mağrib olarak da adlandırılan Kuzeybatı Afrika ülkeleri arasında geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde ortaya çıkan “Arap Baharı”ndan politik manada etkilenmeyen tek ülke vasfını taşıyor.

 

Tarihi

M.Ö. 8000’lere kadar dayanan bir tarihe sahip olan Fas, İslâmiyetten önce çeşitli Berberi yönetimleri altında bulunuyordu. 788 yılında müslüman hanedanların bölge topraklarının tamamı üzerinde hâkim olmaya başlamasıyla resmî olarak İslâmiyetle müşerref oldu. Daha önceleri bölge halkının ticari ilişkiler vasıtasıyla İslâmiyetle tanıştıkları bilinmektedir. Ülkenin kuzey kısımlarının müslümanların hakimiyetine girmesi ise aslında hepimizin bildiği bir tarihte başlıyor. Tarık bin Ziyâd, Endülüs Seferlerini yapmadan hemen önce Kuzey Fas İslâmiyet ile tanışmıştı.

Fas, diğer bütün Kuzey Afrika ülkelerinin tersine, hiçbir zaman Osmanlı hâkimiyetine girmedi. Fakat coğrafi keşiflerden hemen önce Osmanlı Devleti’nin bu topraklar üzerinde ekonomik üstünlüğü bulunuyordu.

1860 yılında İspanya, ülkenin kuzeyini sömürgeleştirdi. 1912 yılında tamamlanan süreç içerisinde Fransa ise neredeyse bugünkü Fas topraklarının tamamını sömürgeleştirdi. Ülke, bağımsızlığını 1956 yılında elde etti fakat bugün ekonomik ve kültürel olarak fiilen Fransız sömürgesi konumunda bulunuyor. Ülkenin yerel saati bile bu yıl alınan bir kararla doğal koşulların tersine, Fransa’ya ayarlı olarak değiştirildi.

 

Ekonomisi

Ülke, ekonomik olarak pek de iç açıcı bir tablo sergilemiyor. Üretim oldukça düşük ve ülke insanlarının büyük bir kısmı hizmet sektöründe istihdam ediliyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…