Alışveriş Bağımlılığı Bir Sağlık Sorunudur!

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

 

Genç okurlar! Bir yıl daha bitiyor, zaman ne kadar da çabuk geçiyor… Umuyoruz ki 2018 hepiniz için verimli geçmiştir. Şimdi önümüzde yepyeni bir yıl var! Yeni yıl yeni fırsatlar da demek! Muhtemelen sevdiğimiz ayakkabının, elimizden düşmeyen ve adeta vücudumuzun bir parçası haline gelmiş olan telefonlarımızın da yenisi çıkacaktır… Peki bunlara ihtiyacımız var mı gerçekten? Yoksa alışveriş bağımlısı olmuşuz da haberimiz mi yok?

 

Alışveriş bağımlılığı diye bir şey var mı?

Bağımlılık denince aklımıza hep zararlı madde bağımlılığı geliyor. Oysa sosyal ve günlük hayatımızda bağımlısı olduğumuz pek çok şey var. Bu ay, umursamadığımız fakat küresel bir boyuta ulaşmış olan alışveriş bağımlılığından bahsedelim istedik.

 

Çok harcama yapmak bağımlılık mıdır?

Bir duruma “bağımlılık” demek elbette çok kolay değil, ne de olsa bağımlılık ciddi bir sağlık sorunu ve tanısının konması pek çok kritere bağlı. Büyük çoğunluğumuz ihtiyacımız olandan fazlasını alıyoruz, indirimleri takip ediyoruz, alışveriş yapınca mutlu oluyoruz. Elbette bunlar iyi davranışlar değil ancak bağımlılık bundan çok daha farklıdır.

Yazının devamı Genç Okur’un Aralık 2018 sayısında…