Osmanlı Hiçbir Şey Yapmadı mı?

Genç Okur - Serdar-ı Hakan

Serdar-ı Hakan / Emir Ali Derman

 

Saplantı, zihnin körlüğüdür. “Osmanlı hiçbir şey yapmadı!” cümlesine ilk rastladığımda bu körlüğün kaynağını apaçık fark etmiştim. İnsanı Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir tercih yapmak zorunda gibi hissettiren bu tuhaf, bu baskıcı yaklaşımı anlamak zor. Osmanlı’yı sevmek cumhuriyete ihanet midir? Veya Türkiye, Osmanlı bakiyesi ile kurulmamış yabancı bir devlet midir?

 

Hünkâr’ın eserlerini konuşmak

 

Elbette burada birkaç eserini zikretmek dışında “Sultan II. Abdülhamid Han’ın Eserleri ve Hizmetleri” başlığını atıp uzun uzun liste verecek değilim. Bu tarz bilgileri konuya dair yazılmış herhangi bir makalede bulabilirsiniz. Asıl konu nasıl olur da otuz üç yıl eğitimden askeriyeye, ulaşımdan haberleşmeye, sağlıktan dinî yapılara kadar pek çok alanda ülkeyi inşa etmiş bir idarecinin icraatları sağlıklı bir şekilde değerlendirilemez?

Olanlar akıl ve mantıktan uzak, basit bir ayak oyunu aslında. Bir şeyi olduğundan daha yüce gösterme sevdası, o şeyin zıddı olduğu düşünülen başka bir şeyi küçültmeyi gerektiriyor. Pek çoğu bu tutarsız mantık kalıbının kıskacına yakalanıyor. Sezai Karakoç’un dile getirdiği şu hakikati göremiyor: “Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak / Halbuki biz sussak tarih susmayacak / Tarih sussa hakikat susmayacak.”

Yazının devamı Genç Okur’un Ekim 2018 sayısında…