Uyuz Etmeyin İnsanı!

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer

 

Genç okurlar! Size okulların açılmasına çok az kaldığını söylemiştik… Bakın o malum günler geldi çattı! Zamanın ne kadar çabuk geçtiğini bir kez daha beraberce deneyimlemiş olduk… Biliyoruz; bizce de güzel günler ‘sanki’ daha hızlı geçiyor… Uyuz olmamak elde değil! Bu arada uyuz nedir bilir misiniz? (Konuya da böyle çaktırmadan gireriz işte…)

 

Nedir uyuz?

Uyuz (Skabiyez): Sarcoptes scabiei isimli parazitin derinin üst tabakasına yerleşerek oluşturduğu kaşıntılı, bulaşıcı, paraziter bir hastalıktır.

 

Kimler uyuz olur?

Uyuza sebep olan parazit; yaş, cinsiyet, ırk farkı gözetmeksizin herkese bulaşabilir genç okurlar. Uyuz olmak bir ayrıcalık değil yani…

 

Nerelere yerleşir bu parazit?

Özellikle parmak araları, dirsekler, bilekler, kasık ve karın bölgesi, koltuk altı gibi vücut kısımları başta olmak üzere vücudumuzda her yere yerleşebilirler. Vücutta küçük kırmızı kabarık döküntülere sebep olurlar. Gelişmiş dişi parazitler derinin üst tabakasının altında tüneller açarak bu tünellerin içine yumurtalarını bırakır ve parazitler çoğalmaya başlar. Deriye dışardan bakılınca bazen bu tüneller yol yol görülebilir ve net şekilde belli olur.

Yazının devamı Genç Okur’un Eylül 2018 sayısında…