Mevsimi Geçmeden Mutlaka Depolayın: D Vitamini

Genç Okur - Sağlık

Sağlık / Dr. Güzin Zeynep Doğanyer 

 

Merhaba sendromik tatilciler! Ağustos ayı da geldiğine göre yavaş yavaş okul zillerinin sesi kulağınızda çınlamaya başlamıştır. Şimdi bu hatırlatmadan dolayı kızmayın bize! Bizim amacımız sizleri zorluklara karşı hazırlıklı hale getirmektir. Tatil bittiğine göre yaz mevsimi de bitiyor diyebiliriz (ne kadar da zekiyiz)… O zaman D vitaminini depolamamız için sayılı günlerimiz kaldığı sonucuna da pekala ulaşabiliriz (zeka fışkırıyor resmen)! Evet, konumuz D vitamini.

 

Nedir vitamin?

Vücudumuzda gerçekleşen biyokimyasal olaylarda önemli rol oynayan, vücutta üretilemediği için dışarıdan alınan organik bileşiklerdir. Vitamin kelimesi Latince “hayat” anlamına gelen “vita” kelimesinden türemiştir. Anlamından da anlayacağınız üzere sağlıklı ve kaliteli bir hayat için yeterli vitamin alıyor olmanın önemi büyüktür.

 

D vitaminin özellikleri nelerdir?

Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılır. D vitamini yağda eriyen, güneş ışınları sayesinde vücutta dönüştürülüp kullanılabilir hale getirilen, az olarak da bazı gıdalarla alınabilen bir vitamindir.

Yazının devamı Genç Okur’un Ağustos 2018 sayısında…