“Nerede Bir Derviş Varsa Orada Bir Fetih Vardır”

Genç Okur - Röportaj

Röportaj / Muhammet Emin Oyar

 

Bitmeyen fetih yarışması bu yıl 10.000 TL değerinde ödül dağıtıyor. Ödül cazip olunca yarışma pek çok kişinin ilgisini çekti. Biz de ilgili genç okurlar için Semerkand Gençlik sorumlusu Soner Çetinkaya ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Fetih dediğimizde hep olup bitmiş hadiseler akla gelirken siz “Bitmeyen Fetih” sloganını kullanıyorsunuz. Bitmeyen Fetih ne demek?

Aslında fetih dediğimizde ilk akla gelen Mekke’nin fethi, ardından da İstanbul’un fethidir. İstanbul’un fethini ve diğer fetihleri derinlemesine incelediğimiz zaman karşımıza fikrî ve kalbî bir altyapı çıkar. O zaman da gönül erleri, alperenler, dervişler dediğimiz müstesna zatlarla karşılaşırız. Tarihimize baktığımızda onların olmadığı bir fetih yoktur. Onlar önden gidip fethedilecek topraklara ayak basmış, o beldenin insanının gönlüne dokunmuştur. “Fetihten sonra gelip tekkelerini kurmuşlar” diye okuduğumuz şeyin anlamı aslında “Allah’ın kullarının gönüllerine taht kurmuşlardır” şeklindedir. Onların açtığı bu yolun başında Efendimiz’in -sallallahu aleyhi vesellem- öğütleri vardır. Peygamber Efendimiz ile başlayan gönüller fethi silsilesi kıyamete kadar sürecektir. Nerede bir derviş varsa orada bir fetih vardır. İşte bu yüzden “Bitmeyen Fetih” dedik.

Röportajın devamı Genç Okur’un Nisan 2019 sayısında…