Üç Ayların Fazileti

Genç Okur - İşin Doğrusu

İşin Doğrusu / Ali Bağcı

 

Kıymetli genç okurlar ramazan ayının habercisi olan üç aylara hep birlikte girmiş bulunmaktayız. Bu aylar dünya hayatının insanın aklını başından alan tesirinden sıyrılıp kafaları formatlamak için büyük fırsatlar barındırmakta… “Bu aylar neyin nesidir? Bu ayların diğerlerinden farkı nedir?” gibi soruların cevaplarını gelin hep birlikte inceleyelim.

 

Recep ayı

İslâmi takvim olan kameri takvime göre yedinci sırada bulunan ay recep ayıdır. Recep ayının içerisinde iki tane mübarek gece bulunmaktadır. Bir tanesi recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan Regaib gecesidir. Diğeri ise recep ayının 26’sını 27’ye bağlayan ve Peygamber Efendimiz’in -sallallahu aleyhi vesellem- göklere yükseltilip çeşitli müjdelerle döndüğü miraç gecesidir. İslâm dini gelmeden evvel normalde birbirleriyle savaşan kabileler bile bu ayda birbirleriyle savaşmazlar ve herkes bu aya hürmet ederdi.

Peygamber Efendimiz bu ayda çok oruç tutmuştur. Bizler de bu ay daha evvelden kazaya kalmış oruçlarımız varsa onları kaza edebilir ya da nafile niyetiyle oruç tutabiliriz.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2019 sayısında…