Tesettür Modası ve Bazı Gerçekler

Genç Okur - Süper Babaanne

Son yıllarda tesettür deyince akla gelip en çok tartışılan meselelerden olan ‘tesettür modası’nı konuşmaya, enine boyuna incelemeye ne dersiniz evlatlarım? Bir ihtiyaçtan mı doğdu, değerleri yıpratmak adına planlanmış bilinçli bir hareket mi oldu? “Modanın iyisi kötüsü olmaz, tamamı kapitalist sisteme hizmet eder” mi diyeceğiz, yoksa kurunun yanında yaş da yanmasın diyerek birtakım genellemelerden uzak mı duracağız? Anlayacağınız, kafalar karışık… Yaşı kemale ermiş de olsa ruhu her dem genç olan, gündemi takip eden babaanneniz de size yardımcı olmak için burada, her zamanki gibi…

 

Moda nedir? Tüketimle olan ilişkisi ne?

Sevgili çocuklarım, metinlerde yeri geldikçe kendi sözcüklerimle tasvir etmek ve manidar göndermelerde bulunmakla birlikte modanın gerçekte ne olduğuna adam akıllı bir değinmek isterim. Ne olduğunu izah edelim ki örtünmek, gizlenmek manasına gelen tesettürle olan ilişkisini, çelişkisini rahatlıkla değerlendiriverin. Öyle ya, ateş ve su bulunmaz aynı kapta.

Moda, hepinizin de bildiği gibi insanları dönemsel olarak belli bir giyim tarzına, görünüşe, süslenme şekline ve hatta davranış, konuşma biçimine davet eden; önce hiç yoktan ihtiyaç oluşturup sonra insanları bu ihtiyacı karşılamaya zorunlu hissettiren kapitalist sistemin en büyük çarkıdır. Telefonların sürekli bir üst modelinin çıkması, en fazla iki yıl sorunsuz çalışacak şekilde üretilmeleri; alışveriş bağımlısı tüketicinin de hiç itiraz etmeden bu bahaneyle yeni bir telefon alma hayaline kapıldığı bu sistemde alan da satan da memnundur. Tüketim çılgınlığı ve altında yatan nedenlere uzun uzadıya giremeyeceğiz, dilerseniz özelde moda başlığına geri dönelim ve “Nedir, ne değildir?” sorularını cevaplamaya gayret edelim.

Yazının devamı Genç Okur’un Nisan 2018 sayısında…