Havada Hayat Var – Muhammet Emin Oyar – Genç Okur Yayınları

Genç Okur - Kitap Kulübü

Kitap Kulübü / Mustafa Yıldız

 

Bugün ucuz bilet arama konforuna sahip olduğumuz ‘uçma’ meselesi, asırlar boyunca insanoğlunun hayallerinin zirve noktasını temsil etmişti. Çok süper bilim insanlarının üstün gayretleri sayesinde -belki insanlığa hizmet aşkından çok savaş sebebiyleydi bu gayretler ama olsun- bu hayal gerçekleşti. Havacılık sektörünün üzerindeki savaş tozunu silkeleyip ‘sivil havacılık’ unvanını alması uzun sürse de bugün hepimiz şu güzel uyarıyla muhatap olma şansını elde etmiş bulunuyoruz: Değerli yolcularımız, şimdi lütfen, masanızı dik, güneşliğinizi açık ve masanızı kapalı konumuna getiriniz…

Elbette iyiden iyiye yerleştiğimiz bu zirve, devasa bir sistem olarak anılıyor artık: Hava taşımacılığı sistemi. Hava taşıma araçları, terminaller, havacılık meslekleri, yolcular ve taşınabilir diğer her şey… Son derece pahalı, disiplinli ve ince hesaplı bir sistemin bütün bu alanları da haliyle merak konusu olmaya devam ediyor. En temeldeki “Nasıl uçuyoruz?” sorusundan “Otomatik pilot ne kadar güvenilir?” sorusuna kadar pek çok mesele çoğumuz için hâlâ bir sır. Üstelik bilgi edinme serüvenimiz ya çok teknik bilgilerle baskılanıyor yahut magazinsel içeriklerle yolundan şaşırtılıyor. Nihayet meseleye doğru bir yerden bakan, kaliteli ve okunabilir bir eserle tanıştık: Havada Hayat Var.

Havada Hayat Var, salt bir sistem kitabı değil. Sivil havacılığa dair hemen her meselenin bir araya getirildiği; kolay, anlaşılabilir bir üslupla merakların giderildiği özgün bir çalışma. Ve bu haliyle ülkemizde bir ilk olma özelliğine de sahip.

Yazar Muhammet Emin Oyar, meselenin iyice anlaşılabilmesi için titiz bir çalışma yapmış. Kitaptaki her bir bölümde, çok küçük meseleleri dahi ele almış. Ve “Yeryüzünün En Havalı Kitabı”nı yazdığının farkında olarak bölümlendirmeleri yapmış. İyi de yapmış!

Diğer kitapların tanıtım yazıları Genç Okur’un Mart 2019 sayısında…