Arı Kovanına Çomak Sokan ABD

Genç Okur -Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

 

Bir İngiliz diplomatın sorduğu; “İngiltere’ye döndüğümde bana Meksika siyasetinizi soracaklardır. Bana bunu anlatabilir misiniz?” sorusuna ABD başkanı Wilson’ın verdiği cevap şuydu: “Güney Amerika cumhuriyetlerine iyi adamlar seçmeyi öğreteceğim.” Wilson’ın bu cevabındaki ‘iyi adamlar’ tabirinden maksat neydi sizce? Dürüst, liyakat sahibi, devletini seven bir devlet adamı mı yoksa işbirlikçi ya da uşak siyasetçiler mi?

İstenmeyen adam

Meksika’nın 30 yıllık yöneticisi olan Diaz’ı devirmek için ülkenin pek çok yerinde isyanlar çıktı. Bu isyanların sonunda, 1911 yılında Diaz devrilmiş ve yerine Madero gelmişti. Sonraki yıllarda da karışıklıklar devam etti. Meksika’da devam eden karışıklık nedeniyle ABD hükümeti pek çok sorunla karşılaştı. 1913’ün Şubat ayında Başkan Madero’ya karşı büyük bir isyan başladı. İsyanın başını çeken General Huerta, Madero’yu devirip başkanlığa geçti ve yeni bir hükümet kurdu. Bu gelişmeler eski başkan Madero ve taraftarlarının ölümüne neden oldu. Huerta parlamentoyu dağıttı ve muhalefeti baskı altına aldı. Sular hemen durulmadı tabi. Bu sefer de yeni yönetime karşı isyanlar başladı ve yıl boyu devam etti.

Zapata, Villa, Obregon ve Carranza’nın yönetimindeki muhalif güçler Huerta yönetimine karşı ortak mücadeleye girişmişti. Yeni yönetime karşı yapılan bu isyanları ABD el altından destekliyordu. Çünkü ABD, Huerta’yı sevmiyordu. Huerta’nın İngiltere, Almanya ve Japonya ile kurduğu ikili ilişkiler Amerikalı yöneticileri rahatsız ediyordu. Çünkü onlar dizginleyebilecekleri bir başkanı Meksika’da görmek istiyorlardı. Tasmasını ellerinde tuttukları bir başkanı…

Yazının devamı Genç Okur’un Mart 2019 sayısında…