Yabani Hayvanlardan Korunmanın Yolları

Genç Okur - Doğa ile Baş Başa

Doğa ile Baş Başa / Mustafa Ramazan Oyar

Ülkemiz farklı coğrafi özellikleri barındırması açısından çok kıymetlidir. Her bölgenin kendine özgü fauna* ve florası* vardır. Bu farklılık bizim gibi doğa tutkunlarını da ziyadesiyle etkiler. Mesela karşımıza aniden yabani bir hayvan çıkabilir. Elbette yabandayken bu hayvanlardan korunmamız lazım ancak onlara zarar vermeden…

 

Ülkemizdeki yabani hayvanlar

Dediğimiz gibi farklı bölgeler ve bu bölgelerin farklı özellikleri olsa da yabanda karşılaşabileceğimiz yırtıcılar şunlardır: geyik, yaban domuzu, kurt, boz ayı, çakal, tilki, yılanlar… Bu hayvanlar ülkemizde sıkça görülenlerdir. Tabi bir de ender rastlanan türler vardır: Karakulak, yılkı atı, çizgili sırtlan, Anadolu parsı, yaban koyunu, vaşak, İran leoparı, yaban keçisi gibi.

 

Yabani hayvanlardan korunmanın yolları

Geyikler ve yılkı atları bazı dönemlerde oldukça agresif tavırlar sergileyebilir. Bu dönemler haricinde siz daha onlara yaklaşmadan kaçacaklardır. Eğer size karşı yönelmiş bir geyik veya at kafasını sallıyor, toynaklarını yere vuruyor ve hırçın seslerle kişniyorsa sizi tehdit olarak algılamış demektir. Bu durumda kaçmaya çalışmayın. Emin olun onlar sizden daha hızlıdır. Bağırıp çağırmak da pek işe yaramaz. Onları daha çok sinirlendirebilirsiniz.Yapacağınız tek şey onlara arkanızı dönmeden yavaşça en yakın çalılığa saklanmaktır. Geyiklerin görüşü pek iyi değildir. Saklanarak onlardan kurtulabilirsiniz.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2019 sayısında…