Sevelim, Sevilelim…

Genç Okur - Güzel Ahlâk

Güzel Ahlâk / Sulhi Ceylan

 

Mevlânâ hazretleri dergâhın işlerine bakan müridini çağırıp şöyle der: “Dergâhın eşeğini satınız.”

Dergâhta hizmet eden bir talebe eşeğin satılmasını anlayamadığı için şöyle der: “Efendim, dergâhımıza herhalde bir eşek lâzımdır.”

Mevlânâ hazretleri ise yine, “Evladım, bu eşeği satın ve başka bir eşek alın” deyince talebesi, “Biniyoruz, götürüyor; yüklüyoruz, taşıyor. Üstelik nereden bıraksak, dergâhın yolunu şaşırmadan bulup yerine geliyor… Bu işin hikmeti nedir?” der.

Bunun üzerine Mevlânâ hazretleri gerekçesini şöyle açıklar: “Evladım, dikkatimi çekti, bu eşek bir haftadan beri anırmadı. Aşksız ve şevksiz… Şevksizliğinin size bulaşmasından korkarım! Bu sebeple satın bu eşeği de bir başkasını alın.”

 

Dünyada bizi karşılayan ilk şey sevgidir

Doğar doğmaz annemizin öpücüğü karşılar bizi. Adeta o öpücük ile dünyaya merhaba deriz ve böylece sevgi eğitimiz de başlamış olur. Annemiz sevgisini, merhamet ve ilgisiyle gösterir ve bir yandan da bizi eğitir. Çünkü ailelerin merkezinde sevgi vardır. Sevgi ile yuvalar kurulur ve gelişir. O halde sevmek hayatımızın tamamında yer alır. Allah sevgisi, peygamber sevgisi, aile sevgisi, dost sevgisi, vatan sevgisi ve insan sevgisi…

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2019 sayısında…