Ne olacakmış bu dünyanın hali?

Genç Okur - En Az Okunan Sayfa

 

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı, bütün dünyanın gözü önünde cereyan ederken, oradaki dramın sonlanması adına henüz hiçbir ilerleme kaydedilmiş değil. Bilimsel bilgi, ölen insanların sayısını hesaplamaya yarıyor, teknoloji ise daha fazla insanın öldürülmesine.

Yemen’deki insanlar bir fanustaymışçasına ölüme terk edilmiş durumda. Açlıktan ölüyorlar, bebekler doğdukları günden itibaren ölümü yaşamaya başlıyorlar. Orada ne olup bittiğini gelişmiş iletişim araçları gösteremiyor ve üst düzey teknolojiye sahip ulaşım araçlarının yolu bir türlü Yemen’e düşmüyor.

Myanmar’da insanlar bildiğiniz dövülerek öldürülüyor, yurtlarından sürülüyor ancak yapay zekâ bir türlü bu konuda ne yapılması gerektiğinden bahsetmiyor. Her yerde reklamlarını gördüğümüz uluslararası örgütler orada yok. Olanlar ise orada olmak için topladıkları paranın %90’ını orada olmak için kullanıyorlar. Çünkü bilimsel olarak geliştirdikleri yardım organizasyonu mantığı bunu gerektiriyor. Dünyanın hangi coğrafyasına bakarsak bakalım benzer trajediyi görüyoruz.

Bütün bunları düşünürken kendi kendime “Ya senin aklın ermiyor belli ki bu duruma, yapay zekâya bir sor bakalım o ne diyecek?” dedim. Telefonumdakine sordum: Ne olacak bu dünyanın hali? Aldığım cevap: Bilmiyorum. “Neden Yemen’de insanlar açlıktan ölüyor?” diye sordum, internetteki sonuçları önüme getirdi. Sonrasında ne kadar sorulması gereken soru varsa hepsini sordum fakat o topu hep taca attı.

Demek ki neymiş, teknoloji denen şey, ancak onu yapanın gördüğünü gören, o zihniyete hizmet eden bir şeymiş. Ben anlamam, sen de anlamazsın! Çünkü biz hâlâ insanız.

 

Paylaş