Bilimi Sıfırlayan Buluş

Genç Okur - Mühendislik Harikalarımız

Mühendislik Harikalarımız / Muhammed Fatih Kılıçaslan

 

Gelmiş geçmiş en önemli mühendislik buluşunun ne olduğu konusunda muhtelif görüşler vardır. Kimine göre; bilgisayar, akıllı telefon veya internet en önemli mühendislik buluşu iken, kimilerine göre de transistörün bulunuşu ya da asenkron makinelerin geliştirilmesidir.

Bunların hepsi haklı görülebilir aslında. Geliştirilen ilk bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olduğu düşünülürse, transistörün bulunuşu modern teknolojiye sınıf atlatmış, çok küçük alanlara sığdırılan milyonlarca transistör sayesinde çok hızlı işlemciler geliştirilmiştir. Bu aynı zamanda modern otomasyon sistemlerinin temelini oluşturmuş, aynı mantıkla, internetin gelişimini sağlamış ve akıllı telefonlar, tabletler gibi birçok teknolojik gelişmenin önünü açmıştır.

Asenkron makinelerin geliştirilmesi ise başka önemli gelişmelere kapı aralamıştır. Bu sistem yük gemilerinden trenlere, vinçlerden sanayide kullanılan motorlara, hatta rüzgâr türbinlerinde enerji üreten jeneratörlere kadar birçok alanda kullanılmıştır.

Evet, bunların hepsi önemli buluşlardır. Peki, tüm bu gelişmelere temel oluşturacak, gelmiş geçmiş en büyük mühendislik buluşu sayılabilecek, çığır açıcı ilk buluş hangisidir? Bu sorunun cevabını vermek için 9. yüzyıl Bağdat’ına gitmek gerekiyor.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2019 sayısında…