ABD’nin Açık Kapıyı Bile Yıkan Politikası

Genç Okur - Tozu Alınmış Tarih

Tozu Alınmış Tarih / Muhammet Emin Oyar

 

Amerika Birleşik Devletleri, İspanya’yla girdiği mücadele sonrasında Küba, Porto Riko, Guam ve Filipinler’i ele geçirerek emperyalist faaliyetlerine başlamıştı. Tabi bu durum ABD’ye büyük bir özgüven getirdi. ABD, dünya üzerindeki emperyalist rekabetin kızıştığı dönemde, bu kanlı yarışta artık daha çok söz sahibi olabileceğinin farkına vardı. Ve daha fazlası için kolları sıvamaya başladı.

 

Pasifik’in ötesinde bir hedef

1894-1895 tarihleri arasında gerçekleşen savaşta Japonlar Çinlileri mağlup etmişti. Bu olayın ABD ile ne alakası var diye düşünmeyin. Çünkü bu olay sadece ABD’nin değil o dönemde etrafa salya saçan bütün açgözlü devletlerin gündemindeydi. Hepsi de düşene bir tekme daha vurmak için sabırsızlanıyorlardı.

Çin önemli bir konumda bulunuyordu. Buna rağmen savaş sonrasında güçsüz bir duruma düşmüştü. Onun bu hali, Çin’den ekonomik ayrıcalıklar ve bölgesel izinler koparma telaşında olan emperyalist devletleri harekete geçirdi. Avcılar toplanmış, av sahası olarak Çin seçilmişti. İlk hamle Rusya’dan geldi, Kuzey Mançurya işgal edildi. Almanya Çin’de bulunan önemli bir limanı kiraladı ve o bölgenin ekonomisine hâkim oldu. Fransa da boş durmayıp çeşitli izinler kopardı. Tabi assolistimiz ABD bu duruma seyirci kalamazdı. Bu kıymetli pazardan mutlaka bir pay almalıydı. Ama nasıl?

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2019 sayısında…