Acil Servisler İçin Çok Acil Yardım Çağrısı!

Genç Okur - Sağlık

Dr. Güzin Zeynep Doğanyer / Sağlık

 

Merhaba hüzünlü okurlar, bir yarı yıl tatilinin daha sonuna geldiniz. Tatiller ne kadar da çabuk bitiyor değil mi? Şimdi yaz tatiline kadar hep bir çalışma, hep bir koşturma hali… Hayat bazen bu şekilde gözlerinizde büyüyor olabilir. Hepimizin başına geliyor bu! Ama öyle bir meslek gurubu var ki onlar; yaz, kış, bayram, düğün dernek demeden devamlı çalışıyor… Sağlık çalışanlarımız!

Şimdi nereden çıktı bu diye düşünebilirsiniz. Uzun zamandır sizlere sağlık çalışanlarından, onların yaşadığı zorluklardan bahsetmek istiyorduk. Artık zamanı geldi diye düşünüyoruz.

Konuya Acil Servisler ile giriş yapalım diyoruz. Adı üstünde, bu mesele ‘aciliyet’ gerektiriyor…

 

Nedir acil servis?

Ani gelişen durumlar sebebiyle ‘hayatı tehlike altında olan’ ve ‘vakit kaybetmeden’ müdahale edilmesi gereken hastaların bakıldığı, genellikle hastanelerin dış tarafında, ambulans ve araçların kolayca giriş yapabileceği şekilde konuşlandırılmış yerdir.

 

Peki nedir acil durumlar?

Travmalar, göğüs ağrısı ve ani gelişen şiddetli ağrılar, bilinç kayıpları, solunum sıkıntısı, ateşli silah ve kesici-delici alet yaralanmaları, kırıklar, yanıklar, zehirlenmeler gibi durumlarda acil servislere başvuru yapmamız gerekiyor. Elbette hastalarımız yaşadığı durumun aciliyetini ve önem sırasını bilemeyebilir. Bu nedenle acil servislerimizde ‘triyaj’ bulunur.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2018 sayısında…